6-RP2

Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship.



Examples:
  • This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is cup of flour for each cup of sugar.
  • We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.

(Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.)

DOMAIN - Ratios and Proportional Relationships

CLUSTER - Understand ratio concepts and use ratio reasoning to solve problems.

IMPORTANT VOCABULARY

  • unit rate


STUDENT FRIENDLY LEARNING TARGET




Prerequisite Skills
2003 Grade
2010 Grade










Building Foundation For....





ARMT+ Standard









RESOURCES



North Carolina's Lessons for Learning
Paper Clip Comparisons (p. 13) - 6.RP.1, 6.RP.2, 6.EE.6, 6.EE.9
  • I can represent equivalent ratios as a ratio table, as a graph, and on a double number line.
  • I can analyze ratio tables to identify qualitative patterns.
  • I can calculate unit rates by analyzing patterns in data.

Suggested by Harding Math Specialist